تاريخ : ۸۷/۱۲/۰۳ | | نویسنده : حمید نمازی

سمند جدید از پیشرانه ای به حجم 1.7 لیتر از خانوادده ای اف 7 بهره می برد که قدرت آن 20 در صد  نسبت به موتور فعلی سمند افزایش قدرت داشته و مصرفی کمتر از 7 لیتر در صد کیلومتر از آن گزارش شده که با وجود اس ای توانستته آلایندگی یورو 4 را کسب کند.اکسل مورد استفاده در سمند اس ای 20 کیلو گرم سبک تر بوده و ایران خودرو قصد دارد تا از دانش  فنی آن که بومی شده در پروژه های بعدی خود استفاده کند .

از دیگر تغییرات انجام شده در سمند اس ای می توان به سیستم های صوتی ، پانل جلو داشبورد ، قفل مرکزی تعبیه شده به جای سیستم هشدار دهنده ،چیدمان جدید داشبورد که موجب دسترسی آسان تر به کلید های مختلف شده و انتقال نازل شیشه شوی به درب موتور(کاپوت) اشاره کرد .همچنین با تغییر طاقچه عقب که جا به جایی بلند گوها را در پی داشته قدرت صدا  3 دسی بل افزایش یافته.

در کل در سمند اس ای 34  قطعه تغییر یافته و وزن خودرو حدود 30 کیلو گرم کاهش یافته که با عث کاهش مصرف سوت و استهلاک می شود. این محصول در نیمه اول سال آینده به تولید انبوه می رسد و قیمت آن بین 12 تا 13 میلیون تومان در نظر گرفته شده..

سامانه مالتي پلكس ( برداشتی از خبرگزاری موج )
سامانه مالتي پلكس به كار رفته در اين محصول، يونيت‏هاي كنترلي متعدد و پراكنده را با مجتمع يونيت‏هاي برق و الكترونيك جايگزين كرده است. اين سامانه زمان مونتاژ در خط توليد را براي هر خودرو 15دقيقه كاهش مي‏دهد و موجب عيب يابي سريع خودرو و دسترسي سرنشين به تمامي داده‏ها مي‏شود. با نصب اين سيستم، ضمن ارتقاي كيفيت و كاربري و كاهش حجم سيم و گزينه‏هاي برق و الكترونيك، وزن خودرو به ميزان 10 كيلو گرم كم مي‏شود.
امكان شناسايي سريع عيوب خودرو از طريق دستگاه دياگ و افزايش عمر باتري و بارهاي برق و الكترونيك، از ديگر ويژگي‏هاي سمند SE است.

یک نکته جالب :

هادی هفتانی طراح جوان ایران خودرو است که مدتی پیش و در وبلاگ کارایران به بررسی طرح های او از جمله جلو پنجره سورن ELX که سال گذشته آن را برای نصب روی سورن طراحی کرد پرداختیم . در خبری در پایگاه آینده نیوز پیرامون معرفی سمند SE هادی هفتانی هم نظری ارسال کرده که با ارجاع به صفحه مذکور در این جا نیز آن نظر را نقل می کنیم :

" خیلی ممنون بودم اگر اسم من را که طراح آن بودم را هم مطرح می کردید و جالبتر آن است که بدانید هرچند این طرح زشت است یا زیبا بابت دو سال تلاشی که بر روی آن صورت گرفته حتی ریالی به من داده نشد و در قالب کار آموزی مطرح گردید.برای اطمینان از صحت خبر میتوانید از آقای محبوبی ریاست بخش طراحی صنعتی پرسش نمایید."

با تشکر هادی هفتانی.کارشناس طراحی صنعتی

http://www.ayandenews.com/fa/pages/?cid=2653

 مسکن ها